• Ako sa s ďeťmi rozprávať ...

      • Prevzatý článok od: Michaela Bašnáková

        O tom, ako rozprávať o koronavíruse s deťmi, sa dozviete ďalej v článku.Deti teda zostali doma a určite sa im v hlave ženie mnoho otázok, na ktoré by ste im mali podľa odborníkov pravdivo odpovedať. Choroba COVID-19 už zatvorila slovenské letiská i hranice a zatvorené zostali aj brány škôl. Aj keď stále platí, že netreba šíriť paniku, ostražitosť a zodpovednosť je viac než na mieste, a to u každého jedného človeka.Ochorenie šíriace sa po celom svete je oficiálne vyhlásené za pandémiu Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). 

        Zatĺkať, zatĺkať a zasa – zatĺkať

        Niektorí rodičia sa konverzáciám o vážnych situáciách skôr vyhýbajú a svojim ratolestiam zvyknú tvrdiť, že všetko je v poriadku a nič zlé sa vlastne nedeje, a to za každých okolností. Podľa psychológov je to chyba, a to najmä teraz, v stave pandémie. Deti sa o koronavíruse dozvedajú z rôznych zdrojov, ako sú internet, médiá či kamaráti a z týchto zdrojov idú často nepravdivé, zveličené a desivé informácie. 

        Je čas, aby ste to vzali ako rodičia do vlastných rúk a o koronavíruse, jeho šírení a pandémii s nimi začali hovoriť. Dôležité je podať pravdivé informácie a vykresliť reálny stav, v ktorom sa nachádzame, no deti by ste zároveň nemali znepokojiť a vystrašiť.Pamätajte, že vycítia strach a nervozitu, preto sa snažte byť silní tak, ako sa to len dá a pokiaľ to je možné, veďte konverzáciu v prívetivom, nie príliš formálnom tóne.
         

        Zohľadnite vek a stav dieťaťa

        O koronavíruse by ste sa mali baviť s deťmi všetkých vekových kategórií, samozrejme v prípade, že už situáciu vnímajú a rozumejú vám. V každom veku je dobré konverzáciu začať otázkami, aby ste zistili, čo vaše dieťa o koronavíruse už vie. Deti, ktoré ešte nechodia do školy, by si mali podľa odborníkov odniesť základ, a to je dodržiavanie prísnej hygieny. Pomôžu vám k tomu obrázky vytlačené a polepené po byte. O ostatné sa postaráte vy sami ako rodičia. So staršími deťmi môžete komunikovať v podstate o všetkom a vysvetliť by ste im mali najmä to, že sa o koronavíruse v žiadnom prípade nežartuje. Ak vaše deti majú   problémy s psychickým zdravím, napríklad trpia depresiou alebo úzkosťami, poraďte sa o komunikácii o koronavíruse s ich lekárom, najlepšie telefonicky.
         

        Učte ich zodpovednosti

        Rodičia idú svojim deťom príkladom, preto je podľa psychológov dôležité o preventívnych opatreniach a nariadeniach s deťmi hovoriť a tiež ich aj vykonávať. Tieto nariadenia hovoria napríklad o zákazoch združovania sa na verejných miestach, o obmedzení nákupoch v obchodných centrách či zvýšenej hygiene. Učte deti zodpovednosti aj napriek tomu, že sú ešte veľmi malé. Dbajte na pravidelné umývanie rúk, zostaňte doma a vysvetlite im, prečo nie je vhodné, aby sa stretávali s kamarátmi aj napriek tomu, že majú v podstate „prázdniny“. Zodpovední pritom buďte aj vy a deti neberte na miesta s vysokou koncentráciou ľudí, aby pochopili, že súčasná situácia sa nesmie brať na ľahkú váhu.
         

        Dajte im pocit bezpečia

        Deti všetkých vekových kategórií by si mali z rozhovoru o koronavíruse odniesť to, ako sa pri pandémii tohto typu správať, ale i to, že sú v bezpečí. Mali by ste ich ubezpečiť, že štát, lekári a vedci robia všetko preto, aby sa šíreniu nákazy zamedzilo, a to v čo možno najkratšom čase. Pripravte sa na to byť empatickí voči ich pocitom, medzi ktorými sa môže objaviť napríklad aj strach z toho, že vás stratia. 

        Pripravte sa aj na to, že deti môžu mať z novovzniknutej situácie nočné mory alebo náhle návaly strachu z činností, ktoré boli pre ne predtým absolútne normálne a prirodzené. 

         

        Buďte im vždy nablízku a dajte im najavo, že ich neopúšťate a že situáciu zvládnete spolu ako rodina.
         

      • ODPORÚČANIA UZNÁVANÉHO ODBORNÍKA

      • „Čo robiť s deťmi, keď ostanú doma?“
         
        Miron Zelina, odborník a uznávaný pedagóg a psychológ, radí rodičom: „Bolo by dobré  modelovať a organizovať tieto dni, keď sú vaše ratolesti mimoriadne doma, podobne, ako keď chodia do školy. To znamená: mať „hodiny“ na učenie, „hodiny“ na šport, kreslenie, spievanie, hranie na hudobnom nástroji, tancovanie, rozprávanie vtipov, hranie sa...
         
         

         
        Rady pre Vás
        Rodičia sa môžu viac ako inokedy, keď na to nie je dostatok času, zamerať na tvorivosť detí. „Nech si deti vyzdobia izbu, poukladajú veci, vyhodia, čo nepotrebujú, prípadne napíšu na papier, čo by chceli,“ zdôrazňuje psychológ s tým, že toto voľno treba brať ako dobrú príležitosť. Podľa neho netreba zabúdať ani na domáce práce a dostatok  spánku.
         
        Rodinná rada
        „Je dobré, ak si deti vo voľných hodinách samy vytvoria vlastný program, mali by tiež zasadať rodinné rady a tvoriť programy,“ radí Zelina. Podľa neho je veľmi dôležité dodržať určitý režim, teda striedanie disciplíny – učenia, domácich  prác a voľnosti. Bolo by dobré, keby si to kontrolovali samy deti, napríklad aj napísaním určitého rozvrhu a sledovaním dodržiavania dohodnutých pravidiel.
         
        Podstatné učivo
        Moderná technológia umožňuje aj domáce vzdelávanie, ale predsa môže cez mimoriadne prázdniny dôjsť k tomu, že budú mať žiaci „výpadky“ v ovládaní určitej učebnej látky. Dôležité je, aby sa rodičia po konzultácii s učiteľom sústredili na podstatné učivo a na jeho upevňovanie, teda opakovanie. Aby nikomu neušla podstata. Učiteľ by mal vždy označiť, čo je podstatné učivo.
         
        Tipy  Mirona Zelinu
         
        • Dajte deťom písať rodinné noviny, nech píšu, ilustrujú, tvoria...
        • Rodičia by sa mali učiť s deťmi, resp. dohliadať na to, aby sa deti učili samy. Potom sa o tom s nimi porozprávali, vysvetlili im, čomu nerozumejú, pomáhali im získať učebné zdroje (knihy, hľadanie na Googli).
        • Rodičia by mali byť v kontakte so školou – zvyčajne triednou učiteľkou alebo učiteľmi „ťažkých“ predmetov cez mail, skype, telefón.
        • Je dobré „objavovať prírodu“, kde nie je veľa ľudí, a v dennom programe presne určiť časové rozpätie sledovania televízie.
        • Viesť detí k sebakontrole.
        • Nech všetky deti čítajú! Treba využiť čas na čítanie kníh, novín, rozprávok. O prečítanom nech hovoria deti – nech sa učia príbehy dopĺňať, tvoriť.
        • U menších detí, predškolákov, sa treba hrať so všetkým, čo je doma – rodičia nech sa stanú deťmi a hrajú sa s nimi.
        • Dobré sú hry s pravidlami, pri ktorých sa deti učia disciplíne, hry poznávacie, objavujúce. Napríklad sa môžete pýtať, prečo je jablko okrúhle a hruška nie, akú farbu má päťka a jednotka na vysvedčení a pod.
        • U starších detí by bolo dobré, aby si urobili poriadok vo veciach. Mali by mať stanovený pevný režim a dostatok voľného času. Dohodnite sa v rodine na používaní počítačov, mobilov, smartfónov.
        • Nech si vyskúšajú pol dňa bez mobilu.
        • Rodičia by sa mali s deťmi veľa rozprávať o ich názoroch na svet okolo nich, vnímaní seba. Nie poúčať, ale besedovať, dávať otázky, otvárať problémy na hodnotenie, kritické myslenie a na tvorivosť. Položiť im otázky: Ako by si to zlepšil? Čo navrhuješ?
         
         
    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • Základná škola: +421 41 598 23 24
        Riaditeľka školy: +421 910 423 554
        Zástupkyňa pre ZŠ: +421 902 442 389
      • Školská 490
        01301 Teplička nad Váhom
        Slovakia
      • Mgr. Matej Bendík
      • Materská škola: +421 41 598 22 27
        Zástupkyňa pre MŠ: +421 911 517 183
      • Školská jedáleň: +421 41 598 22 50
      • Školský klub detí: +421 911 035 020
      • 37813269
      • 2021671091
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje