iBobor
11. 11. 2024V novembri sa pravidelne zúčastňujeme súťaže iBobor. Do súťaže sa zapojili žiaci od tretieho po deviaty ročník. Súťažné úlohy sa líšia svojím zameraním, náročnosťou i spôsobom riešenia. Hlavným cieľom súťaže je podporiť u žiakov záujem o informačné a komunikačné technológie. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Žiaci si zmerali svoje sily v 4 kategóriách: Drobci (tretiaci), Bobríci (štvrtáci a piataci), Benjamíni (šiestaci a siedmaci) a Kadeti (ôsmaci a deviataci).
Teší nás, že v každej kategórii máme úspešných riešiteľov.
kategória Drobec: Emma Masná (3. A), Karolína Novotná (3. A)
kategória Bobrík: Michal Poljak (4. A), Peter Šimčák (5. A)
kategória Benjamín: Klára Hornišová (6. A), Tomash Makara (7. A), Timotej Gáal (7. A)
kategória Kadet: Adela Mikulíková (9. A)
Aby IT sektor neprišiel ani o jednu šikovnú ženu
11. 11. 2024Občianske združenie Aj Ty v IT sme opäť pozvali do školy, aby priblížili IT sektor dievčatám. Cieľom združenia je dosiahnuť, aby dievčatá nezostali na okraji IT sektora. Workshop bol venovaný dievčatám siedmeho a ôsmeho ročníka na tému Programujeme Ozobota. Ozoboty sú malé roboty, ktoré sa dajú programovať pomocou farieb a jednoduchého kódovania. Takýto workshop nielenže učí základy programovania a technológií, ale aj podporuje diverzitu a začlenenie dievčat do IT sektora.
Dievčatá to zvládli skvele a verím, že si tieto dve hodiny užili.
Mrzne – nemrzne, my sa aj tak korčuľujeme
24. 10. 2024Druhý októbrový týždeň žiaci 2. A a 2. B absolvovali korčuliarsky kurz na Zimnom štadióne V. Závodského v Žiline. Prežili celý týždeň plný smiechu, radosti, pádov a nových skúseností. Aj napriek tomu, že niektorí žiaci boli na korčuliach prvýkrát, všetci si kurz veľmi užili a naučili sa základné korčuliarske ,,kroky“. Pred každým tréningom pozorovali našich VLKOV, žilinských hokejistov, ktorí ich motivovali k lepším výkonom. Posledný deň im spríjemnila návšteva rodičov, ktorí sa boli pozrieť na svoje malé veľké talenty. Okrem skúseností z korčuľovania si žiaci odnášajú aj pekné spomienky na netradičný školský týždeň.
„ AUTOBUSOM NA ĽAD IDE DRUHÁK ŠPORTOVEC,
KORČUĽOVANIE JE DOBRÁ VEC! “
Dejepisná exkurzia
22. 10. 202416. októbra 2024 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie do rodiska M. R. Štefánika – do obce Košariská. Po pútavom rozprávaní pána sprievodcu o pestrom, tvorivom a bohatom živote tohto dobrodruha a bojovníka za vznik Československej republiky sme sa vybrali na miesto jeho posledného odpočinku k Mohyle na Bradlo. Veľkoleposť a majestátnosť tohto miesta boli vidieť už z diaľky. M. R. Štefánik zohral na začiatku 20. storočia v našich dejinách veľkú a významnú úlohu, a preto treba jeho osobnosť pripomínať aj ďalším generáciám v duchu jeho mott: „Veriť, milovať, pracovať!“ alebo: „Nič mi nebolo nemožné, lebo som chcel.“
Svet okolo nás: Indonézia – sopečná odysea
11. 10. 2024V piatok 4. 10. 2024 sme sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili prezentácie dokumentárneho filmu o Indonézii v priestoroch Mestského úradu Žilina, ktorú komentovali samotní cestovatelia. Títo dobrodruhovia strávili na „sopečných ostrovoch“ celé dva mesiace. Ukazovali nám každodenný život domorodcov, napr. ich kultúru, jedlo, životné prostredie, v ktorom sa narodili a strávili celý život. Ich kultúra bola zvláštna a krutá, napr. organizovali kohútie zápasy. Ukazovali aj aktívne sopky, v ktorých robotníci zbierali síru. Domy vyrábali ručne z hliny a dreva. Výroba trvala cca 8 až 10 rokov. Svoj vek počítali podľa svojich postavených domov. Mali ešte bláznivejšie tradíciu. Svojich zosnulých po 5 rokoch vyberali z hrobov a predstierali, že sú stále živí, chodili s nimi na prechádzky, večerali s nimi, ba ich aj obliekali do nového oblečenia!
Plní nových poznatkov sme sa vrátili do školy a už teraz sa tešíme na nový školský rok a Ekvádor.
Klára Hornišová, 6. A
EURÓPSKA NOC VEDY
30. 9. 2024Európska noc vedy je najväčším vedeckým festivalom na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom prináša novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií. S novým názvom nadväzuje na úspešnú tradíciu podujatia Noci výskumníkov.
Veda nie je len záležitosťou laboratórií a výskumných centier, je súčasťou nášho každodenného života a kľúčovým faktorom pri hľadaní odpovedí na najväčšie výzvy, ktorým ako ľudstvo čelíme. Podpora a rozvoj vedy sú nevyhnutné pre budúcnosť našej spoločnosti a našej planéty.
Aj naši šiestaci a deviataci sa v sprievode p. učiteliek, zúčastnili v piatok 27. septembra 2024 tejto udalosti. So záujmom si prezreli aktivity v jednotlivých stánkoch a prakticky si ich vyskúšali. Oboznámili sa s novými technológiami v rôznych oblastiach vedy a techniky a ich vzájomným prepojením.
Tešíme sa na budúci rok 😊
Biela pastelka
17. 9. 2024Milí rodičia
V tomto školskom roku sa aj naša škola zapojí do zbierkovej činnosti. V piatok 20. 09. 2024 v dopoludňajších hodinách sa žiaci našej školy vydajú s pokladničkami a bielymi pastelkami do ulíc našej obce, aby oslovili a ponúkli občanom malú bielu pastelku v tvare sponky, za symbolický príspevok. Žiaci budú označení bielym tričkom s nápisom, bielou pokladničkou a písomným poverením. Kým sa vydajú do ulíc, ponúknu bielu pastelku aj žiakom a zamestnancom školy. Príspevok je dobrovoľný, ale kto si zoberie symbolickú bielu pastelku, minimálny vklad do pokladničky je 1 euro.
„Lásku na prvý pohľad vnímajú nevidiaci a slabozrakí dotykom, sluchom či nádychom.“Veríme, že nezostanete ľahostajní k ľuďom, ktorí potrebujú vašu podporu a pomoc
Približne 400 základných škôl začne vzdelávať podľa nového ŠVP už v tomto školskom roku a my sme medzi nimi
28. 8. 2024Niektoré školy sa rozhodli dobrovoľne vstúpiť do procesu zavádzania nového ŠVP už v školskom roku 2024/2025 a my nie sme výnimkou. Naša škola registráciou prejavila záujem už v decembri 2023 a od jari 2024 sme sa pripravovali na zavádzanie zmien v spolupráci s NIVaM a RCPU. Sme si vedomí toho, že prechod na nový systém vzdelávania nie je ľahký, vyžaduje si odvahu, flexibilitu a kreativitu, no naše odhodlanie urobiť maximum pre modernejšie školstvo a lepšiu budúcnosť našich detí je veľké. Všetky základné školy na Slovensku začnú povinne učiť podľa nového ŠVP od šk. roku 2026/2027. Vďaka Plánu obnovy a odolnosti SR sa spustili procesy, ktoré priblížia vzdelávací systém na základných školách potrebám 21. storočia.
Cestičkou poznania
3. 7. 2024Vyhodnotenie školskej čitateľskej súťaže.
Víťazi v ročníkoch: 2. ročník: Karolína Pirohová, Karolína Novotná
3. ročník: Sebastián Knapec, Patrik Gápa
4. ročník: Michaela Milecová, Michal Chmeliar
Všetkým víťazom gratulujeme!
Komu sa nelení, tomu sa zelení
1. 7. 2024Naša základná škola je od roku 2021/2022 zapojená do projektu „Zelená škola“. Tento environmentálno-vzdelávací program je určený materským, základným, stredným a špeciálnym školám, ktoré majú chuť zmeniť svoje okolie, ale hlavne svoj prístup na ceste k zdravšej škole, kde sa o ekológii nielen učí, ale kde sa v súlade s ochranou prírody aj koná.
Na našej trojročnej ceste k pozitívnej zmene sa žiaci s pomocou učiteľov a rodičov snažili riešiť reálne potreby našej školy vo vzťahu k environmentálnej zodpovednosti. Vybrali sme si tému Zeleň a ochrana prírody a každým krokom na neľahkej ceste za titulom „Zelená škola“ sme sa učili šetrnejšie pristupovať k svojmu životnému prostrediu.
Naším cieľom bolo minimálne dvakrát za mesiac preniesť vyučovanie z tried do prírody v okolí školy. Počas troch rokov sa nám podarilo zabezpečiť sedenie do ekoučebne, vysadiť množstvo medonosných rastlín, vybudovať jašteričník, pocitový chodník, domček pre ježka, domček pre hmyz. Na školskom dvore pribudli búdky a kŕmidlá pre vtáky, pítka pre hmyz aj kompostér na bio odpad. Na hodinách práce a techniky sa nám podarilo vybudovať niekoľko vyvýšených záhonov, do ktorých si žiaci zasadili priesady zeleniny či kvetov, ktoré predpestovali v triedach. Pri príležitosti „Dňa Zeme“ sme náš ovocný sad rozšírili o niekoľko nových kríkov a stromov.
V piatok 7. júna 2024 sme v našej škole privítali hodnotiacu návštevu, Mgr. Katarínu Ofúkanú a Ing. Květu Kickovú. Naši žiaci obe dámy previedli areálom školy a pochválili sa výsledkami svojho „eko-snaženia“. Návšteva skonštatovala, že naša škola prešla viacerými pozitívnymi zmenami, ktoré urobili z areálu veľmi príjemné a prívetivé miesto. Úsilie našich žiakov, učiteľov, vedenia školy, rodičov a ostatných nadšencov bolo Radou Zelenej školy ocenené a Základná škola s materskou školou Teplička nad Váhom získala medzinárodný certifikát „Zelená škola“.
Všetkým, ktorí sa podieľali na plnení úloh vyplývajúcich z environmentálneho akčného plánu a prispeli k získaniu tohto významného titulu, srdečne ďakujeme.
STROM DETSKÝCH ČITATEĽOV
27. 6. 2024Vyhodnotenie školskej čitateľskej súťaže.
Martina KALINOVÁ
57 prečítaných kníh
Nina GARBIEROVÁ
35 prečítaných kníh
Anna VAJČOVCOVÁ
28 prečítaných kníh
Linda SOPČIAKOVÁ
25 prečítaných kníh
Srdečne gratulujeme!
Úspech v anglickom jazyku
26. 6. 2024Aj tento rok sa žiaci našej školy zúčastnili medzinárodnej súťaže Englishstar. Porovnali si vedomosti s rovesníkmi a v písomných testoch dosiahli výborné výsledky.
100% úspešnosť: Michael Kvitkovský 8.A
Maroš Koňár 8.A
Tomáš Makara 6.A
Úspešní riešitelia: Matúš Mesiarik, Tomáš Kišša, Nina Mária Hikaníková, Nina Faturová,
Nela Bizíková, Daniel Kysela, Veronika Chovancová, Nella Holúbková,
Denisa Stániková, Adriana Mráziková, Michal Poljak, Alžbeta Munková,
Dávid Múčka, Patrik Gápa, Karolína Novotná
Srdečne gratulujeme!
Návšteva Slovenského národného divadla
24. 6. 2024Dňa 11. 6. 2024 nás, žiakov 2.st., pani učiteľky zobrali na operné predstavenie Čert a Káča od Antonína Dvořáka do Slovenského národného divadla v Bratislave. Cestu v autobuse sme si spríjemnili rôznymi hrami, rozprávaním a mnohým ďalším 😊.
Keď sme dorazili na miesto, prezliekli sme sa do slávnostného a následne sa usadili v krásnych priestoroch SND. Opera sa začala orchestrálnou predohrou. A po nej už
začala Čert a Káča. V hlavných postavách opery sa nám predstavila Káča, čert Marbuel, Lucifer, „ovčák“ Jirko aj zlá Kňažná. Ale okrem nich vystupovali na pódiu aj tanečníci, zbor SND, akrobati aj parkúristi. Mali sme možnosť sledovať operu vo veľmi peknom scénickom prostredí. Najdôležitejším človekom celej opery bol dirigent Martin Leginus, ktorý svojou dirigentskou paličkou viedol spoľahlivo celé predstavenie.
Vystúpenie bolo veľmi pekné a k tomu aj zábavné. Opera trvala síce 3 hodiny, ale tie nám ubehli veľmi rýchlo. Dúfame, že toto nebola naša posledná návšteva SND 😊.
Žiaci 8.A triedy