Materská škola
Budeme mať škôlkara
Čo pre dieťa znamená obdobie nástupu do materskej školy? Je to predovšetkým veľký krok v emocionálnom a sociálnom dozrievaní dieťaťa. V prvom rade odlúčenie od rodičov a získanie náhradnej vzťahovej osoby, ktorej dieťa bude dôverovať, prispôsobenie sa novému režimu, pravidlám a nadväzovanie vzťahov. Dieťa sa musí naučiť fungovať v skupine a deliť sa o veci. Ak nemá viacerých súrodencov, doma sa to nenaučí. Veľký posun v škôlke nastane aj po emocionálnej stránke dieťaťa. Materská škola ako predškolské zariadenie pripravuje dieťa na ďalšie vzdelávanie. Podporuje jeho osobnostný rozvoj, vyvíja jeho schopnosti a zručnosti.
PRED NÁSTUPOM DO MATERSKEJ ŠKOLY BY MALO DIEŤA ZVLÁDNUŤ:
Odlúčenie od rodičov. Dieťa by sa malo aspoň na chvíľu odpútať od rodičov. V prvých dňoch je plač dieťaťa pri príchode do materskej školy veľmi častý. Ide o bežnú reakciu najmä v prípade, že dieťa nie je zvyknuté tráviť čas mimo domu a bez rodičov. Dieťa sa potrebuje adaptovať na nové prostredie a zvyknúť si na iný režim.
Základné hygienické návyky. Dieťa by malo ovládať základné hygienické návyky - vedieť ísť samé na WC, umyť si mydlom ruky, vedieť používať vreckovky a správne vyfúkať si nos. Cumeľ a plienky sa v tomto veku netolerujú už ani počas obedného spánku.
Komunikovať a vyjadrovať sa. Je potrebné, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč ešte nemusí byť stopercentná. Je dôležité, aby dieťa poznalo svoje meno a reagovalo naň. Vďaka aktivitám v materskej škole sa bude dieťa v komunikácii a vyjadrovaní zdokonaľovať.
Samostatne jesť. Dieťa by sa malo vedieť samo najesť lyžicou, piť z pohára, neodbiehať od stola počas jedla a dbať na čistotu pri stolovaní.
Pravidlá slušného správania. Dieťa by malo vedieť pozdraviť, odzdraviť, poprosiť, poďakovať. Na tomto by mali rodičia trvať už od útleho veku. Tieto štyri základné slovíčka by mali byť základom slušnosti každého škôlkara.
Udržať pozornosť, sústrediť sa. Budúci škôlkar by sa mal vedieť zaradiť do škôlkarskeho života: spolupracovať, sústrediť sa na vykonávanie činnosti, aktívne sa zapájať do aktivít.
Kresliť. Pri nástupe do materskej školy by malo dieťa vedieť rozoznávať základné farby a vhodne ich používať. Častou aktivitou, ktorej sa deti v škôlke venujú je kreslenie a maľovanie. V tejto činnosti ako aj ako správne uchopenie farbičky a ceruzky sa dieťa zdokonalí práve v materskej škole.
Samostatne sa obliecť a vyzliecť. Dieťa by si malo samostatne obliecť a vyzliecť základné časti oblečenia. Pri komplikovanejšom obliekaní, napríklad šnurovaní šnúrok, zapínaní zipsov a podobne by malo dieťa spolupracovať.
Vedieť vychádzať s rovesníkmi. Práve v materskej škole dieťa prichádza prvý raz do kontaktu s množstvom rovesníkov, učí sa nadobúdať sociálne zručnosti. Dieťa by sa malo vedieť podeliť s hračkami, rešpektovať ostatné deti a komunikovať s nimi.