Novinky
Hry v snehu
Hoci tento rok Perinbaba akosi zaspala, predsa sme sa dočkali snehovej nádielky. Ktoré dieťa by nemalo radosť z čerstvo napadnutého snehu? Aj my sme v škole využili pravé zimné počasie. Poriadne sme sa poobliekali a vyrazili von za zimnou zábavou. Deti sa vozili na lopároch a klzákoch, gúľali sa v snehu, stavali snehové stavby, hrali guľovačky. Radosť a smiech zo zimného šantenia bolo počuť široko ďaleko.
Adventné a vianočné zvykoslovie
Krajské kultúrne stredisko v Žiline si pre deti ZŠ pripravilo interaktívnu prednášku o tradičnej ľudovej kultúre. 10. decembra 2024 sa ho zúčastnili aj naši šiestaci s p. uč. Hogajovou a Poljakovou, aby sa dozvedeli zaujímavosti o zvykoch a tradíciách našich predkov počas predvianočného a vianočného obdobia.
Vianočné pohľadnice žiakov 5. ročníka
Zvyk posielať vianočné pohľadnice, ako ich poznáme dnes, začal v Anglicku v roku 1843. História za otca prvej vianočnej pohľadnice považuje vysokého štátneho úradníka Henryho Cola. Vianočné pozdravy písali aj naši piataci. Na hodinách slovenského jazyka sa učili správne vypísať pohľadnice pre svojich blízkych, ktoré boli 9. decembra 2024 s p. uč. Hogajovou odovzdať na pošte v Tepličke nad Váhom, aby pred Vianocami potešili všetkých, ktorým boli adresované.
ŠIESTACI A ÔSMACI NA RORÁTOCH
Súčasťou adventu sú aj roráty, adventné ranné omše, ktoré začínajú v skorých ranných hodinách ešte pred svitaním. 6. decembra si žiaci privstali a spolu s p. uč. Hogajovou sa s lampášikmi vydali do Kostola sv. Martina v TnV na svätú omšu, ktorá má v tomto období neuveriteľné čaro. Po sv. omši nás v pastoračnom centre čakali raňajky a sladká odmena, za ktoré ďakujeme pánovi dekanovi a jeho pomocníčkam.
Imatrikulácia prvákov
V stredu 20. novembra sa na našej škole uskutočnila slávnostná imatrikulácia, počas ktorej sme s radosťou privítali našich prváčikov medzi právoplatnými žiakmi. Títo malí školáci si svoje miesto v „školáckej“ rodine naozaj zaslúžili. Spolu s pani učiteľkami sa na svoj výnimočný deň dôkladne pripravovali a bez váhania prekonali trému. Predviedli svoje znalosti abecedy a matematiky, spievali a ukázali ďalšie talenty, na ktoré môžu byť právom hrdí.
Innovation camp
Neodradilo nás ranné vstávanie, dopredu nás hnala túžba za novým poznaním, novými kamarátmi, skúsenosťami a zážitkami. Opäť sme sa odhodlali zúčastniť sa súťaže Innovation Camp, ktorú organizuje nezisková organizácia Ja Slovensko. Cieľom súťaže je podporovať kreatívne a inovačné schopnosti i rozvoj finančnej gramotnosti. Všetci zúčastnení žiaci boli rozdelení do tímov a svojich tímových spolubojovníkov dovtedy nepoznali. Spoločne pracovali na výzve: „Ako navrhnúť spôsob alebo riešenie, ktorým by dokázali spojiť rozdielne generácie tak, aby sa navzájom mohli od seba učiť a obohatiť v rámci finančnej gramotnosti“. Naši žiaci: Anička, Tomáš, Matúš a Aďo sa tímovej úlohy nezľakli. Tím, ktorý obsadil tretie miesto, ktorého súčasťou bol Tomáš, vytvoril Eporadcu, ktorý patril do mobilnej aplikácie banky. Matúš so svojím tímom obsadil 2. miesto. Jeho tím vytvoril kartovú hru na danú tému. Odborn
Občianske združenie MAJÁK
Kto sme?
Naším cieľom je pomáhať rodinám, ktoré sa ocitli v sociálnej núdzi nie vlastnou vinou. Chceme určitý čas sprevádzať tieto rodiny – nielen finančnou pomocou, ale aj hľadaním riešení a ponukou vzdelávacích programov, formáciou detí...Snažíme sa pomôcť týmto rodinám postaviť sa na vlastné nohy.
Zručnosti pre úspech
Dňa 15. 11. 2024 sa v školských dielňach Strednej odbornej školy dopravnej v Žiline uskutočnil pracovný workshop „ Zručnosti pre úspech.“ Stretli sa tu žiaci a učitelia zo základných škôl zo Žiliny, Rajca, Kysuckého nového Mesta a Bytče.
Aj naši žiaci, Jakub Važan, Denis Hreusík a Milan Slota si svoje zručnosti a vedomosti zmerali v oblasti dopravy zameranej na automobilový priemysel. Jednotlivé tímy plnili úlohy na niekoľkých stanovištiach.
iBobor
V novembri sa pravidelne zúčastňujeme súťaže iBobor. Do súťaže sa zapojili žiaci od tretieho po deviaty ročník. Súťažné úlohy sa líšia svojím zameraním, náročnosťou i spôsobom riešenia. Hlavným cieľom súťaže je podporiť u žiakov záujem o informačné a komunikačné technológie. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Žiaci si zmerali svoje sily v 4 kategóriách: Drobci (tretiaci), Bobríci (štvrtáci a piataci), Benjamíni (šiestaci a siedmaci) a Kadeti (ôsmaci a deviataci).
Aby IT sektor neprišiel ani o jednu šikovnú ženu
Občianske združenie Aj Ty v IT sme opäť pozvali do školy, aby priblížili IT sektor dievčatám. Cieľom združenia je dosiahnuť, aby dievčatá nezostali na okraji IT sektora. Workshop bol venovaný dievčatám siedmeho a ôsmeho ročníka na tému Programujeme Ozobota. Ozoboty sú malé roboty, ktoré sa dajú programovať pomocou farieb a jednoduchého kódovania. Takýto workshop nielenže učí základy programovania a technológií, ale aj podporuje diverzitu a začlenenie dievčat do IT sektora.
Mrzne – nemrzne, my sa aj tak korčuľujeme
Druhý októbrový týždeň žiaci 2. A a 2. B absolvovali korčuliarsky kurz na Zimnom štadióne V. Závodského v Žiline. Prežili celý týždeň plný smiechu, radosti, pádov a nových skúseností. Aj napriek tomu, že niektorí žiaci boli na korčuliach prvýkrát, všetci si kurz veľmi užili a naučili sa základné korčuliarske ,,kroky“. Pred každým tréningom pozorovali našich VLKOV, žilinských hokejistov, ktorí ich motivovali k lepším výkonom. Posledný deň im spríjemnila návšteva rodičov, ktorí sa boli pozrieť na svoje malé veľké talenty. Okrem skúseností z korčuľovania si žiaci odnášajú aj pekné spomienky na netradičný školský týždeň.
Dejepisná exkurzia
16. októbra 2024 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie do rodiska M. R. Štefánika – do obce Košariská. Po pútavom rozprávaní pána sprievodcu o pestrom, tvorivom a bohatom živote tohto dobrodruha a bojovníka za vznik Československej republiky sme sa vybrali na miesto jeho posledného odpočinku k Mohyle na Bradlo. Veľkoleposť a majestátnosť tohto miesta boli vidieť už z diaľky. M. R. Štefánik zohral na začiatku 20. storočia v našich dejinách veľkú a významnú úlohu, a preto treba jeho osobnosť pripomínať aj ďalším generáciám v duchu jeho mott: „Veriť, milovať, pracovať!“ alebo: „Nič mi nebolo nemožné, lebo som chcel.“
Svet okolo nás: Indonézia – sopečná odysea
V piatok 4. 10. 2024 sme sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili prezentácie dokumentárneho filmu o Indonézii v priestoroch Mestského úradu Žilina, ktorú komentovali samotní cestovatelia. Títo dobrodruhovia strávili na „sopečných ostrovoch“ celé dva mesiace. Ukazovali nám každodenný život domorodcov, napr. ich kultúru, jedlo, životné prostredie, v ktorom sa narodili a strávili celý život. Ich kultúra bola zvláštna a krutá, napr. organizovali kohútie zápasy. Ukazovali aj aktívne sopky, v ktorých robotníci zbierali síru. Domy vyrábali ručne z hliny a dreva. Výroba trvala cca 8 až 10 rokov. Svoj vek počítali podľa svojich postavených domov. Mali ešte bláznivejšie tradíciu. Svojich zosnulých po 5 rokoch vyberali z hrobov a predstierali, že sú stále živí, chodili s nimi na prechádzky, večerali s nimi, ba ich aj obliekali do nového oblečenia!
EURÓPSKA NOC VEDY
Európska noc vedy je najväčším vedeckým festivalom na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom prináša novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií. S novým názvom nadväzuje na úspešnú tradíciu podujatia Noci výskumníkov.
Veda nie je len záležitosťou laboratórií a výskumných centier, je súčasťou nášho každodenného života a kľúčovým faktorom pri hľadaní odpovedí na najväčšie výzvy, ktorým ako ľudstvo čelíme. Podpora a rozvoj vedy sú nevyhnutné pre budúcnosť našej spoločnosti a našej planéty.
Biela pastelka
Milí rodičia
V tomto školskom roku sa aj naša škola zapojí do zbierkovej činnosti. V piatok 20. 09. 2024 v dopoludňajších hodinách sa žiaci našej školy vydajú s pokladničkami a bielymi pastelkami do ulíc našej obce, aby oslovili a ponúkli občanom malú bielu pastelku v tvare sponky, za symbolický príspevok. Žiaci budú označení bielym tričkom s nápisom, bielou pokladničkou a písomným poverením. Kým sa vydajú do ulíc, ponúknu bielu pastelku aj žiakom a zamestnancom školy. Príspevok je dobrovoľný, ale kto si zoberie symbolickú bielu pastelku, minimálny vklad do pokladničky je 1 euro.
Približne 400 základných škôl začne vzdelávať podľa nového ŠVP už v tomto školskom roku a my sme medzi nimi
Niektoré školy sa rozhodli dobrovoľne vstúpiť do procesu zavádzania nového ŠVP už v školskom roku 2024/2025 a my nie sme výnimkou. Naša škola registráciou prejavila záujem už v decembri 2023 a od jari 2024 sme sa pripravovali na zavádzanie zmien v spolupráci s NIVaM a RCPU. Sme si vedomí toho, že prechod na nový systém vzdelávania nie je ľahký, vyžaduje si odvahu, flexibilitu a kreativitu, no naše odhodlanie urobiť maximum pre modernejšie školstvo a lepšiu budúcnosť našich detí je veľké. Všetky základné školy na Slovensku začnú povinne učiť podľa nového ŠVP od šk. roku 2026/2027. Vďaka Plánu obnovy a odolnosti SR sa spustili procesy, ktoré priblížia vzdelávací systém na základných školách potrebám 21. storočia.
Cestičkou poznania
Vyhodnotenie školskej čitateľskej súťaže.
Víťazi v ročníkoch: 2. ročník: Karolína Pirohová, Karolína Novotná
3. ročník: Sebastián Knapec, Patrik Gápa
4. ročník: Michaela Milecová, Michal Chmeliar
Všetkým víťazom gratulujeme!
Komu sa nelení, tomu sa zelení
Naša základná škola je od roku 2021/2022 zapojená do projektu „Zelená škola“. Tento environmentálno-vzdelávací program je určený materským, základným, stredným a špeciálnym školám, ktoré majú chuť zmeniť svoje okolie, ale hlavne svoj prístup na ceste k zdravšej škole, kde sa o ekológii nielen učí, ale kde sa v súlade s ochranou prírody aj koná.
STROM DETSKÝCH ČITATEĽOV
Vyhodnotenie školskej čitateľskej súťaže.
Martina KALINOVÁ
57 prečítaných kníh
Nina GARBIEROVÁ
35 prečítaných kníh
Anna VAJČOVCOVÁ
28 prečítaných kníh
Linda SOPČIAKOVÁ
25 prečítaných kníh
Srdečne gratulujeme!
Úspech v anglickom jazyku
Aj tento rok sa žiaci našej školy zúčastnili medzinárodnej súťaže Englishstar. Porovnali si vedomosti s rovesníkmi a v písomných testoch dosiahli výborné výsledky.
100% úspešnosť: Michael Kvitkovský 8.A
Maroš Koňár 8.A
Tomáš Makara 6.A
Úspešní riešitelia: Matúš Mesiarik, Tomáš Kišša, Nina Mária Hikaníková, Nina Faturová,
Návšteva Slovenského národného divadla
Dňa 11. 6. 2024 nás, žiakov 2.st., pani učiteľky zobrali na operné predstavenie Čert a Káča od Antonína Dvořáka do Slovenského národného divadla v Bratislave. Cestu v autobuse sme si spríjemnili rôznymi hrami, rozprávaním a mnohým ďalším 😊.
Keď sme dorazili na miesto, prezliekli sme sa do slávnostného a následne sa usadili v krásnych priestoroch SND. Opera sa začala orchestrálnou predohrou. A po nej už
Rozhodnutia o prijatí/neprijatí do MŠ
Milí rodičia,
oznamujeme Vám, že rozhodnutia o prijatí/neprijatí do MŠ – školský rok 2024/2025 budú vydávané v pondelok dňa 24. 06. 2024 od 8.00 do 16.00 hodiny v kancelárii zástupkyne pre MŠ. V prípade, ak sa nemôžete dostaviť v tomto termíne, dohodnite si náhradný termín prevzatia rozhodnutia.
Majster sveta v bojovom umení
V našej škole máme majstra sveta v brazílskom džiu-džicu. Andrej Ondrišek, žiak 9. ročníka, získal na amatérskych majstrovstvách sveta v brazílskom džiu-džicu vo Varšave 1. miesto. Gratulujeme a tešíme sa z obrovského úspechu!
Návšteva Krajskej knižnice v Žiline
29. mája 2024 žiaci 4. ročníka navštívili Krajskú knižnicu v Žiline. Vyskúšali si programovanie pomocou malého robota - Ozovot Evo.
V aktivite Tvorba animácií žiaci najskôr nakreslili svoju vlastnú vymyslenú postavičku a cez program Animated Drawings jej vdýchli život. Hravé programovanie spájalo vedomosti, zručnosti z výtvarnej výchovy a informatiky. Pri práci žiaci preukázali kreativitu, ale i logické myslenie.
Matematický klokan 2024
V marci prebehla v škole najväčšia medzinárodná matematická súťaž, a to Matematický klokan. Do súťaže sa zapojilo 71 žiakov našej školy, ktorí mali odvahu popasovať sa s matematickými úlohami. Úlohy sú originálne, nápadité a výraznou mierou napomáhajú rozvíjať predstavivosť, obrazotvornosť, logické myslenie detí. Medzi úspešných riešiteľov patria žiaci, ktorí sa zaradili medzi 20 % najúspešnejších. Všetci zúčastnení žiaci boli odmenení.
Projektový deň
Prečo Tepličanov volali Kvakári? Vypekala Žofia povestné bosniaky sama? Kam a akým dopravným prostriedkom sa miestni vydávajú na nákupy, za kultúrou, športom alebo na najlepšiu zmrzlinu široko-ďaleko?
V piatok 17. mája sa v našej škole učilo inak. Počas projektového vyučovania každá trieda získala a zaujímavým spôsobom spracovala informácie o Tepličke nad Váhom. Venovali sa histórii, službám, odevom, stravovaniu, doprave, priemyslu v obci… V rámci projektového dňa výsledky svojej práce predstavili ostatným žiakom a rodičom.
Výchovný koncert v Dome umenia Fatra
Dňa 2. 5. 2024 sme sa so žiakmi 1.st. zúčastnili výchovného koncertu v DU Fatra v Žiline. Na koncerte odznel Karneval zvierat od francúzskeho skladateľa Camille Saint – Saënsa. Deti v sladbičkách spoznávali prostredníctvom hudobných nástrojov jednotlivé zvieratká. Moderátorom a zároveň dirigentom Štátneho komorného orchestra bol Gabriel Rovňák.
„Slávik Slovenska“
Dňa 29. 4. 2024 sa žiaci našej školy stretli po roku, aby si zasúťažili v školskom kole Slávik Slovenska, a tak ukázali krásu našich ľudových piesní. Porota, v zložení Mgr. Erika Jurčová, Mgr. Natália Hogajová a Patrik Žiak, člen Žiackej školskej rady, mala ťažké rozhodovanie, ale nakoniec z celkového počtu 36 žiakov sa na popredných miestach umiestnili:
Plavecký výcvik
V dňoch 15. – 19. apríla 2024 naši tretiaci absolvovali plavecký kurz. Na plavárni v Žiline pod vedením milých trénerov zažívali deti rôzne vodné dobrodružstvá. Niektorí sa s vodou ešte len zoznamovali, iní sa už smelo zdokonaľovali v rôznych štýloch plávania. Chlapci a dievčatá prežívali vo vodnom svete príjemné chvíle. Po týždni intenzívneho plávania konštatovali, že nadobudli pozitívny vzťah k vode, k pohybu v nej a kurz by si radi zopakovali aj napriek tomu, že im bolo vo vode ,,trošku zima“.
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údajeJedálny lístok
- Utorok19. 11.
- Polievka írska (180/200/220/250)
Zemiaky zapekané so syrom a vajcom (220/290/320/360)
Šalát z čínskej kapusty s mexickou zeleninou (50/75/75/90)
Čaj ovocný (150/200/200/250)
Mapa